Stelaż – jaki dobrać do swojej miski

Toaleta wykorzystująca stelaż do WCDobór stelaża do sedesu jest bardziej skomplikowany niż analogiczny problem, tyle że dotyczący bidetu. Jeśli chodzi o sedes, to stelaż spełnia rolę ważniejszą niż tylko utrzymywanie miski na odpowiedniej wysokości, bowiem integralną jego częścią jest zbiornik do spłukiwania wody. Warto więc zainwestować w model wyższej klasy, po późniejsza wymiana zbiornika zamontowanego pod tynkiem i kafelkami jest zadaniem dość karkołomnym.

Pamiętajmy zatem, aby wybierać modele znanych i sprawdzonych firm, o możliwie jak najdłuższej gwarancji.

Kolejną istotną sprawą dotyczącą wyboru stelaża, a również odnoszącą się bezpośrednio do zbiornika spłuczki jest aspekt dodatkowej funkcjonalności, jaką może być na przykład możliwość regulacja ilości wody zużywanej do spłukiwania.

Stelaże wc dzielimy na stelaże do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Te pierwsze instaluje się tylko przy ścianach murowanych i one też wymagają obmurowania. Te drugie za to mogą być z powodzeniem stosowane również przy lekkich i cienkich ściankach działowych i nie trzeba ich murować, wystarczy obudować płytą kartonowo-gipsową. Są one również o wiele prostsze i szybsze w montażu, ponieważ nie jest wymagane w tym przypadku użycie zaprawy murarskiej i cegieł/pustaków. Oczywiście bardzo istotną różnicę pomiędzy tymi dwoma typami stelaży stanowi cena. Stelaże lekkie są często nawet dwukrotnie droższe od stelaży ciężkich, co sprawia, że nie ma sensu wydawanie na na nie pieniędzy, jeśli tylko jest możliwość zastosowania tańszego rozwiązania, które w praktyce sprawdzi się identycznie.

Stelaże lekkie dzielimy na przeznaczone do zabudowy niskiej oraz wysokiej. Te pierwsze mają ramę nośną sięgającą tylko do maksymalnie 90 centymetrów, a drugie do 130 centymetrów, co pozwala wbudować w nią zbiornik na wodę do spłuczki. Trzecim typem są stelaże samonośne, które mają o wiele wytrzymalszą ramę, dzięki czemu nie tylko montowane są w domach osób “puszystych”, ale również spełniają swoją rolę tam, gdzie ściany są postawione z naprawdę delikatnych płyt g-k.

Podczas zakupu stelaża należy również zaopatrzyć się w przycisk do spłuczki. Część modeli stelaży sprzedawana jest z odpowiednim przyciskiem w zestawie, jednak decydując się na takie rozwiązanie należy dwa razy zastanowić się, czy znajdujący się w zestawie przycisk pasuje stylistycznie do wystroju łazienki. Jeśli zaś chodzi o stronę techniczną przycisków, to dostępne są zarówno proste modele jednofunkcyjne, modele dwuprzyciskowe, z tak zwanym trybem oszczędnym (jeden przycisk służy do normalnego spłukiwania, a drugi zużywa mniej wody) oraz jednoprzyciskowe z funkcją podwójnego wciśnięcia, gdzie drugie wciśnięcie przycisku powoduje zatrzymanie spłukiwania. Jak widać więc, nie ma sensu kupowanie zestawów stelaż+przycisk, bo osobny zakupu przycisku daje dużo większe możliwości, zarówno jeśli chodzi o aranżację wnętrza, jak i walory użytkowe.

 

Zobacz koniecznie:

Stelaże podtynkowe do wc - podstawa funkcjonalnej toalety

Dobór odpowiedniego stelaża do WC determinuje funkcjonalność naszej toalety. jeśli więc pragniemy by spełniała ona w pełni nasze oczekiwania to stelaż musi być dobrze dobrany do naszych potrzeb.